Fick pratat med Noel, han gjorde ett uppvärmningskast på 29.20 i finalen, näst längsta i Edge One shot nånsin.
Sedan fick han inte till sitt tävlingskast helt 100%, men det räckte till seger!
16 år är han, min pojk. Så stolt.
Har några linor från förra säsongen. Så gott som nyskick på allt, kommer i originalkartonger.
——
RIO scandi Versitip short #7 425gr/27.5g
Klump, 4 spetsar (F, int, S3, S6) och fodral i kartongen.
Nyskick, endast provkastad.
1100kr + frakt
——
NAM Hazumi skjutlina 40lbs 60m Yellow
Endast provkastad med ovanstående Versitip.
250kr + frakt
——
SA Mastery Trout #5
Kanonskick, fiskad vid 8-10 tillfällen. I originalkartong.
600kr + frakt
Haha, du har helt rätt och jag är medveten om risken för flod.
Just sjöar är min plan b, tack för din omtanke. Men , det kan finnas en chans att den vårfloden kommer tidigare med tanke på tidig värme. Det får vi se. Hoppas på turen.
Verkar vara lite Duplantis-seger på G.
Får dom testa några svep innan eller är det utlagt lina och allt i förväg, så man bara får göra ett bak- och framkast?
Jag är inte direkt nån harr och öringfiskare, och har inte fiskat så värst mycket i det området - men en hel del längre ner i Klarälven - och just då brukar det som oftast vara peak vårflod, så var beredd på rätt tuffa förhållanden och ha några olika "plan b"
Det kan ju vara betydligt trevligare att lägga ut en torrfluga i en liten skogstjärn jämfört med att försöka kasta mellan träd som flyter förbi 🤪
Har nog ett 15 tal och om frugan vet hur många jag har vet jag inte och hon bryr sig inte.
Hon är Japanska så det är inte så kontigt att lägga en del pengar på sin hobby utan det förväntas nästan.