Han fick sitt första flugspö när han var 4,
Mycket träning på honom..
Kastdisciplinen var one shot, dvs ett bakkast, ett framkast enbart. Och bara ett försök..
Lägger ut spöna till försäljning igen pga oseriösa människor.
Gärna avhämtning på plats men kan eventuellt lösa frakt.
Frakt tillkommer .
Inga byte säljs åt en vän.
1 Scott Meridian 906 3500kr
2 Scott G2 844 3500kr
3 Sage ESN 10fot #3 4000kr
4 Hardy Zephrus 906 3500kr
Alla spöna i fint skick har gått genom spöna så bra jag har kunnat.
Bilder går ordna vid intresse.
Söker alltså ett Loop Z1 796 eller 7100 i bra skick.
Som byte kan jag erbjuda antingen;
Ett Loop Cross S1 490 med extra spötopp
Eller ett Loop Cross S1 7110 också med extra spötopp.
Båda spöna i mkt bra skick.
Jag har spön, rullar och linor så det räcker för flera livstider och som nån annan skrev, den lagvigda har noll koll på min hobby gällande utrustning, men hon frågar i bland hur många spön jag har och svaret är för stunden tillräckligt, då skakar hon på huvudet och går🙂
Men jag använder dom flesta spöna varje år, tror det bara är ett 16 fot, klass 8spöet som inte fiskades förra sommaren/höst.
Scott GS 904-4 och Winston Pure 905-4 är dom som används mest till traditionellt flugfiske, sen fiskar jag utöver de två spöna en hel del med 2 av mina nymfspön.
Tack för era svar, ska dit V.29 så hoppas det finns lite vatten kvar:) Gissar på att det är Flyt elr Interm linor och småa flugor som gäller om vi inte har flax med lite regn innan?