Hoppa till innehåll

acke81

Members
  • Antal inlägg

    230
  • Blev medlem

  • Senast besökta

Om acke81

  • Födelsedag 1981-01-29

Information

  • Kön
    Man
  • Bostadsort
    Stockholm

Senaste Profil Besökare

Den senaste tidens besökare blocket är inaktiverad och inte att visas för andra användare.

acke81's Achievements

Advanced Member

Advanced Member (3/5)

2

Gemenskaps Rykte

  1. Dags och rensa lite, jag har följande linor till salu: Gl Highwater #6 Flyt 300:- typ ny. Loop opti 130 Flyt 300:- med kartong provkastat ca 30min Gl 4-cast #6 Flyt 300:- nyskick Vision vibe 85 #6-7 flyt/interm 350:- änvänd vid ca 3tillfällen Airflo 40+ #8 Flyt 250:-bra skick Hittar tyvärr inte kartong till dom förutom till Looplinan. Finns och hämta i Barkarbystaden om så önskas.
  2. Upp!
  3. Hej! Säljer denna grymma lina som aldrig kom till använd pga att jag sålde mitt enda klass 4 spö. Ny i kartong! Pris 500:- + frakt mvh Acke
  4. Hej,

    Skall jag Swisha för High Water #6? 
     

    mvh Perry 

  5. Tack Acke, men det kom en uteplats emellan.

  6. Jag hade också samma jobbiga problem i början och den ända lösningen som funkade för mig var att låta lina sträcka ut sig helt i bakkastet. Prova så får du se Lycka till!!
  7. Jag är på så det skriker om det!! Jag är så trött på att åka ända till Örebro och Karlskoga för att ha nån och flugfiska med. Sällskapet är inte fel på (min morbror), det blir tyvärr inte så mycket fiske som jag önskar då. Jag har typ all utrustning för det fisket t ex spön i olika klasser, vadare, flytring mm Det kanske märks att jag är lite desperat efter en flugfiske vän Så skicka gärna mig ett pm den som vill ut och vifta lite. Stort tacka till den som har startat denna tråd!!
  8. Ser ut och vara tunnare än dom backingar jag har idag.
  9. Jag köpte mig airflo poly micro backing 500m 20lb (finns i 30lb) för endast 218kr inkl frakt på ebay. Beställde det förra veckan och fick den igår.
  10. Nu har jag provat spöet vid två tillfällen, första gången körde jag med en Rio Grand lina och då tänkte jag, va F** är det för skit spö!! det skulle säljas fort som attan. Men idag på min lediga dag tänkte jag, jag ska ge det en sista chans med Gl tricast lina som har en helt annan linprofil. WOW! då började det hända saker. Från att hata det till att älska det helt :wub: . Jag kan också tillägga att jag har ett Gl Lpxe rs #5 som jag tycker väldigt mycket om, men jag har en ny favorit Så "mrgreyling", jag saknar inte längre mitt före detta G.loomis Streamdance spö
  11. Har fortfarande inte provat spöet, eftersom jag inte fått det än, kommer tillbaka med information så fort jag fått det.
  12. Jag tog tyvärr sista femman, men jag tror dom får in spön lite då o då.
  13. Vad för klass använder du till kusten? Här har du länken till butik: http://fiskedepan-ebutik.se/epages/Ballou.mobile/sv_SE/?ObjectPath=/Shops/fiskedepan-ebutik.se/Categories Säljs för 999:- + provision till mig för att jag tog min tid och letade upp länken Tack till mrgreyling som gav mig tipset om spöet.
  14. Jag har tre linor i klass 5 ( Rio Grand, Teeny tsf och tri cast), man får hoppas att nån av linorna passar spöet. Annars får jag skaffa en Sameos Phyton.
  15. Kul och höra att det är ett bra spö. Fick tipset om spöet av en trevlig herre (mrgryling). Det är kul att folk är så hjälpsamma här på edge
×
×
  • Skapa ny...