Jag har bedrivet fiske i små vattendrag i många år och jag rekommenderar ett klass 2-3 spö mellan 7-7.5 fot med en kortklumps lina, typ Barrio Smal Stream i samma klass.
Det ligger ett Scott GS 7.7 #3 ute för försäljning nu på forumet som jag har ägt tidigare, det spöt kan jag varmt rekommendera, helt suveränt för ändamålet.
Det där behöver du inte bry dig om, moderna spön klarar flera AFTM klasser, och dom flesta linor är en halv klass tyngre i iallafall, och linor med längre klumpar blir ju också tyngre efter du matat ut drygt 9 meter, i ditt fall skulle jag välja en långklumps lina i klass 3 och en kortklump i klass 4.
AFTM klasser gäller inte längre på nyare snabba spön, det är vikten på klumpen som gäller, man får helt enkelt lära sig vad viktgränsen är för det spöt man använder, om det inte uttryckligen står på spöt, en tråkig utveckling om ni frågar mig som bara gör det förvirrande för nybörjare.